Răspuns :
1) ρ=m/V
V cub=l³=300³ cm=27.000.000 cm³=27 m³
Acum inlocuim in formula si aflam masa cubului.
210 Kg/m³=m/27 m³
m=210 Kg/m³*27m³=5670 Kg
G=m*g
G=5670 Kg*10 N/Kg=56700 N
2) G=m*g
5000 N=m*10 N/Kg
m=5000 N/ 10 N/Kg=500 Kg
Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!