👤

Masa substanței este 200g , omega 20% aflați masa soluției și masa apei

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

md=200g

c=20%

m s

mapa

c= md .100 : ms

ms= md.100 ; c

ms= 200 .100  : 20= 1000 g sol.

mapa= ms - md

mapa=  1000 - 200=800g