👤

Compuneți o problemă care se rezolvă prin exercițiul următor (32-12):4=​

Răspuns :

Ionel a avut 32 de lei. 12 lei i-a pus deoparte, iar restul l a impartit egal astfel incat sa i ajunga bani de mancare pentru patru zile. Cati lei poate cheltui Ionel in fiecare zi?

INTR-O LIBRĂRIE ERAU 32 DE CARTI.S-AU VÂNDUT 12 SI s-au adus de 4 ori puține carti câte carti s-au vadut ? Dar cumpărat?

(32-12):4

20:4=5

SPER CA TE-AM AJUTAT

SPER SA FIE BINE CA AM AVUT SI EU O PROBLEMA ASEMANATOARE DECAT CA CU NUMERE DIFERITE

SI MI A ZIS DOAMNA CA E BINE

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari