Răspuns: densitatea = 0,004 kg /m³
Explicație:
densitatea = masa : Volum
stim Greutatea = 5N si latura cubului = 5 m
mai stim ca greutatea = masa x acceleratia gravitationala si ca Volumul cubului = Latura x Latura x Latura = L ³
m= G : g g ≈ 10 N/kg
V = L³
ρ = m : V = (G : g ) / L³
ρ = 5 N : 10 N/kg : (5m)³ = 0,5 : 125 = 0,004 kg /m³