👤

un corp are m= 0,5 kg V =20 cm ³ . Aflați densitatea și greutatea​

Răspuns :

Răspuns:

  • ρ = 25000 kg/m³
  • G = 0,4 N

Explicație:

densitate = masa / volum

ρ  = m / v

20 cm³ = 0,00002 m³

ρ = 0,5 kg / 0,00002 m³ = 25000 kg/m³

G = m x g

G = greutatea

m = masa corpului

g = acceleratia gravitationala = 9,8 N/kg

G = 0,5 kg x 0,8 N/kg = 0,4 N