👤

1.Ce masă are un corp cu greutatea 7200 Newton
2. Aflati greutatea unui corp cu masa 500 g pe Pământ și pe Luna.
Dau coroana!!!!!!!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

1)G=m×g

7200=m×10

m=7200/10

m=720g=0,72kg

2)Pe pământ

G=m×10

G=500×10

G=5000N

iar pe luna tot 5000N

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari