Răspuns:
Explicație:
cub de Al cu l=4cm
ro= 2,7g/cm³
nr. de moli de atomi
Vcub= 4 .4.4=64 cm³
ro = m / V
m= ro . V
m= 2,7g/cm³ . 64cm³=172,8 g Al
n= m : M
n= 172,8g : 27g/moli=6,4 moli Al= 6,4 moli de atomi Al
1mol de atomi Al-----------6,022.10²³atomi de Al
6,4moli de atomi Al------------------------x
x= 6,4 . 6,022.10²³atomi de Al =38,5408 .10²³ Al