Răspuns :
Răspuns: S = 5 x 10⁻⁷ m²
ρ = 126,6 x 10⁻⁷ Ωm
Explicație:
I = U/R => R = U/I
R = 3,8 V : 0,3 A = 12,66 Ω
R = ρ L / S ( rezistenta in functie de rezistivitate)
S = π r² = π (0,4 x 10⁻³)² = 5 x 10⁻⁷ m² (sectiunea conductorului )
ρ = R S / L = 12,66 Ω x 5 x 10⁻⁷ m² : 0,5 m = 126,6 x 10⁻⁷ Ωm
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!