👤

Un corp cu masa de 50 de kg cade de la o inaltime de 1000 de m. Calculați forța de frecare cu aerul în momentul în care viteza corpului este constantă. Explicati concret.
Dau coroana!!! Si multe puncte! Repede!!​


Răspuns :

Dacă viteza este constantă (R=0)=>Ff=G (unde Ff reprezintă forța de frecare)

G=m×g (considerăm g=9,8 N/Kg)

G=50 Kg×9,8 N/Kg=490 N

Ff efectuează lucru mecanic rezistent=>Ff=-490

Succes!

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari