Răspuns :
Răspuns:
1. Petrolul nu este o substanta standard; exista multe feluri de petrol, cu diferite compozitii chimice.. In consecinta, densitatea acestui produs este variabila. In medie, densitatea este cuprinsa intre 800 si 980 kg /m³
2. Daca prin "petrol" se face referire la petrolul lampant, densitatea acestuia e mai mica, dar tot un interval, 0,78–0,81 g/cm³ = 780 - 810 kg /m³ si calculam in acelasi mod. [ liniuta " - " nu inseamna scadere, ci intervalul in care se afla dimensiunile respective]
densitatea = masa : Volum
masa = densitate x Volum
densitatea = ( 800 - 900 kg /m³
Volum = 240 litri = 0,240 m³ [ 1 m³ = 1000 litri ]
1) masa = ( 800 - 980 kg /m³ x 0,240 m³ = 192 - 235,2 kg
2) masa = densitate x Volum = (780 - 810) kg /m³ x 0,240 m³ =
= 187,2 kg - 194,4 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!