👤

La un magazin s-au adus 1024 kg de mere.În prima zi s-a vândut un sfert,a doua zi jumătate din întreaga cantitate,iar a treia zi restul.Știind că 1 kg de mere costa 3 lei, află cât s-a încasat în fiecare zi.​

Răspuns :

Răspuns:

1024:4=256kg mere (un sfert mere prima zi.)

1024:2=512 kg mere( jumătate a doua zi)

256+512=768 și a 2 zi

1024-768=256kg mere a 3 zi

3lei×256kg prima zi=768lei

3 lei×512kg a 2 zi=1536 lei

3lei×256kg a 3 zi=768 lei

Total:1536+768+768=3072 lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari