👤

Un rezistor cu rezistenta electrica R=2 ohmi este construit dintr.un fir metalic cu lungimea l=2 m si diametrul d=1 mm. calculati rezistivitatea materialului din care este confectionat rezistorul​

Răspuns :

Răspuns:

0,785*10 la puterea minus 6 ohm ori metru

Explicație:

Vezi imaginea MPROMARR
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari