👤

Dupa scumpirea cu 30% un produs costa 910 lei. Aflați pretul initial.

Răspuns :

Răspuns:

Pretul initial = 700 lei

Explicație pas cu pas:

Pi = prețul inițial

Pf = prețul final

Pf = Pi + 0,3*Pi

Pf  = 1,3*Pi

[tex]Pi = \frac{Pf}{1,3} = \frac{910}{1,3} = 700 lei[/tex]