👤

Metoda reducerii la unitate:

100 kg portocale costa 30 25 lei
78 kg --- ? lei
245,4 kg ----?lei


Vă rog rezolvați problema!! dau coroana​


Răspuns :

Răspuns:

100 kg portocale costa 30 25 lei

1kg_______________30,25lei

78 kg --- _______30,25×78=2359,5 lei

245,4 kg ----__30,25×245,4=7423,35lei