👤

Un automobil parcurge o distanta in 6 ore,deplasandu-se cu o viteza medie de 60 km/ora.
Ce viteza medie trebuie sa aiba automobilul pentru a parcurge aceeasi distanta in 4 ore?


Răspuns :

Răspuns:

v₂ = 90 km/h

Explicație pas cu pas:

Notăm cu v₁ și t₁ viteza și timpul în primul caz, iar cu v₂ și t₂ viteza și timpul în al doilea caz.

v₁ = 60 km/h

t₁ = 6 ore

t₂ = 4 ore

Fiind mărimi invers proporționale, avem relația: v₁*t₁ = v₂*t₂

De unde

[tex]v_{2} = \frac{v_{1}*t_{1} }{t_{2} } = \frac{60*6}{4} = \frac{360}{4} = 90 km/h[/tex]

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari