👤

Hello!
Cu ce este egală aria secțiunii transversale a unui fir de cupru cu lungimea de 1 km știind că rezistența lui este de 7 ohmi.

Apreciez rsp. !​


Răspuns :

Răspuns:

R = ρ × l / S

unde R - rezistenta

ρ - rezistivitatea (constanta ce depinde de material)

l - lungime

S - aria / suprafata sectiunii

Firul este din cupru, => ρ = 1.6 × 10^-8

S = ρ × l / R = 1.6 × 10^-8 × 10^3 m / 7 = 0.000016 / 7 m^2