Răspuns :
Răspuns:
a) Vapa de mare = 85mL = 0,085L = 0,085 dm cubi = 0,000085 m cubi
densitate = m / V => m = V x densitate = 0,000085 m cubi x 1200 kg/m cubi = 0,102 kg => masa apei de mare este de 0,102 kg
b )G = m x g = 0,102 x 10 = 1,02 N
c) Vulei = 150 mL - 85 mL=65 mL = 0,0065 L = 0,065 dm cubi = 0,000065 m cubi
densitate = m /V => m = V x densitate = 0,00065 x 800 kg / m cubi = 0.52kg =>masa de ulei din vas este de 0,52 kg
d) G = m x g = 0,52 x 10 = 5,2 N
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!