👤

o echipa a scapat 103 m de sant, a doua echipa cu 8 m mai mult , iar a treia echipa cu 19 m mai putin decat a doua echipa.
Cati metri de sant mai trebuie sapati pentru ca lungimea santului sa fie de 600 m?


Răspuns :

a=>prima echipa

b=>a doua echipa

c=>a treia echipa

a=103

b=103+8

b=111

c=111-19

c=92

103+111+92=306

600-306=294

R:294