👤

Un corp are masa m=3,5 kg. Care va fi forța de greutate a corpului?

Răspuns :

Răspuns:

34,3 N

Explicație:

m=3,5 kg (masa)

G=m×g

g=accelerația grsvitationala=9,8 N/kg

G=3,5 kg×9,8 N/kg=34,3 N