Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
450g sol. H2SO4, c=10%
react. cu Zn
masa de Zn
VH2
md H2SO4= c.ms :100
=450 . 10 : 100
=45g H2SO4
xg 45g yg
Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2
65g 98g 2g
x= 65 . 45 : 98 = 29,84gZn
n- m : M
n= 29,84g : 65g/moli=0,46 moli Zn
y= 45 .2 : 98 = 0,92 g H
n= 0,92g : 2g/moli = 0,46 moli H2
VH2 = 0,46moli .22,4L/moli =10,304 L
MH2SO4=2 + 32 + 4.16=98-----> 98g/moli
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!