👤

cati moli si cate g de H sunt necesari pt.obtinerea 360 g H2O?(rezolvarea in g )​

Răspuns :

Răspuns:

MH2=2x1=2g/mol

MH2O=2x1+16=18g/mol

2x2g.................2x18g

2H2 + O2 →  2H2O

xg......................360g

x=360x2/x2x18=calculeaza

calculam in moli

n=m/M=360/18=20moli H2O

2moli......................2moli

2H2   +    O2 →    2H2O

ymoli....................20moli

y=20x2/2=calculeaza

Explicație: