Răspuns :
Buna imi pare rau ce am facut uite aici
vehiculele se întâlnesc la 2 ore de la plecarea autoturismului din B și la 4 ore de la plecarea autobuzului din A
vehiculele se întâlnesc la 240 km de orașul A
Explicație pas cu pas:
d₀ distanța parcursă de autobuz în primele două ore
d₀ = v₁ · t₁ = 60 km/h · 2h = 120 km
d₁ distanța parcursă de autobuz după plecarea autoturismului
d₂ distanța parcursă de autoturism
d₁ + d₂ = 400 km - d₀ = 400 - 120 = 280 km
t₂ timpul de la plecarea autoturismului până la întâlnire
d₁ = v₁ · t₂
d₂ = v₂ · t₂
v₁ · t₂ + v₂ · t₂ = t₂ (v₁ + v₂) = 280 km
t₂ (60 km/h + 80 km/h) = t₂ · 140 km/h = 280 km
t₂ = 280 km / 140 km/h = 2 h
t₁ + t₂ = 4 h
vehiculele se întâlnesc la 2 ore de la plecarea autoturismului din B și la 4 ore de la plecarea autobuzului din A
d₀ + d₁ = v₁ (t₁ + t₂) = 60 km/h · 4 h = 240 km
vehiculele se întâlnesc la 240 km de orașul A
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!