Răspuns :
Răspuns: masa = 0,4375 kg
Explicație:
pornim de la definitia densitatii
densitatea = masa : Volum
masa = densitate x Volum
densitatea = 3,5 g /cm³ = 3500 kg /m³
Volumul = L x L x L = 0,05 m x 0,05 m x 0,05 m = 0,000125 m³
masa = ρV = 3500 kg /m³ x 0,000125 m³ = 0,4375 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!