👤

două periute de dinți costau 34 lei. Cât costă fiecare periuta dacă una costă cu 14 lei mai mult decât cealaltă?​

Răspuns :

Răspuns:

A+b=34

A=b+14

2b=20

b=10

a=24

sper ca te am ajutat

Răspuns:

x+(x+14)=34

34-14=20

20:2=10 -periuta 1

10+14=24 -periuta 2

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari