👤




sau procurat 4 kg de mere la prețul de 12,6 lei kilogramul și 3 kg de pere la prețul de 20, 2 lei kg
a) cât sa plătit pentru toate fructele?
b) Cu cât sunt mai ieftine 3 kg de mere decât 2 kg de pere ?
Va rooooooooooooog foarte mult!!!!!​


Sau Procurat 4 Kg De Mere La Prețul De 126 Lei Kilogramul Și 3 Kg De Pere La Prețul De 20 2 Lei Kg A Cât Sa Plătit Pentru Toate Fructeleb Cu Cât Sunt Mai Ieftin class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

succes...............

Vezi imaginea VDRONIC75

sau procurat 4 kg de mere la prețul de 12,6 kg

și 3 kg de pere la prețul de 20,2 lei kg

Rezolvare:

a) Cât sa platit pentru toate fructele?

12,6+20,2=32,8

2)Cat costa un kg de mere ?

12,6÷4=3,15

3) Cat costa un kg de pere ?

20,2÷3=6 rest 2,2

4)Cat costa 3 kg de mere?

3,15×3=9,45

5)Cat costa 2 kg de pere?

2,2+2,2=4,4

b)Cu cât sunt mai ieftine 3 kg de mere decât 2 kg de pere?

9,45-4,4=5,05

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari