Răspuns :
Răspuns:
1560+840=2400 lei
240 kg zahar......................100 I ulei...................1560 lei/x2
300 kg zahar......................200 l ulei.................2400 lei
Vom avea:
480 kg zahar.........................200 l ulei...........3120 lei
300 kg zahar........................200 l ulei.............2400 lei
Scadem din prima linie pe a doua si obtinem:
480-300 kg zahar......................3120-2400 lei
180 kg zahar costa 720 lei
Atunci un kg de zahar costa:
720/180= 4 lei
Aflam cat costa un litru de ulei:
240 kg zahar+100 l ulei = 1560 lei
240x4+100 l ulei = 1560
100 l ulei costa: 1560-960=600 lei
Un litru de ulei va costa:
600:100=6 lei
Explicație pas cu pas:
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
240 kg zahăr................100 l ulei......................1560 lei
300 kg zahăr................200 l ulei......................1560 lei + 840 lei
______________
300 - 240 = 60 kg zahăr.......200 - 100 = 100 l ulei................840 lei
240 kg zahăr...................................100 l ulei................................1560 lei
240 - 60 = 180 kg zahăr......................................................1560 - 840 = 720 lei
1 kg zahăr..............................................................................720 : 180 = 4 lei
240 kg zahăr........................................................................240 x 4 = 960 lei
100 l ulei......................................1560 - 960 = 600 lei
1 l ulei............................................600 : 100 = 6 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!