👤

o
La o cantină într-o lună s-au adus 240 kg de zahăr şi 100 I de ulei, în valoare de 1 560
de lei. În luna următoare, au fost aduse 300 kg zahăr şi 2001 de ulei, plătindu-se cu 840
lei mai mult. Cât costă 1 kg de zahăr şi cât costă 1 l de ulei?


Metoda comparației va rog ​


Răspuns :

Răspuns:

1560+840=2400 lei

240 kg zahar......................100 I ulei...................1560 lei/x2

300 kg zahar......................200 l ulei.................2400 lei

Vom avea:

480 kg zahar.........................200 l ulei...........3120 lei

300 kg zahar........................200 l ulei.............2400 lei

Scadem din prima linie pe a doua si obtinem:

480-300 kg zahar......................3120-2400 lei

180 kg zahar costa 720 lei

Atunci un kg de zahar costa:

720/180= 4 lei

Aflam cat costa un litru de ulei:

240 kg zahar+100 l ulei = 1560 lei

240x4+100 l ulei = 1560

100 l ulei costa: 1560-960=600 lei

Un litru de ulei va costa:

600:100=6 lei

Explicație pas cu pas:

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

240 kg zahăr................100 l ulei......................1560 lei

300 kg zahăr................200 l ulei......................1560 lei + 840 lei

______________

300 - 240 = 60 kg zahăr.......200 - 100 = 100 l ulei................840 lei

240 kg zahăr...................................100 l ulei................................1560 lei

240 - 60 = 180 kg zahăr......................................................1560 - 840 = 720 lei

1 kg zahăr..............................................................................720 : 180 = 4 lei

240 kg zahăr........................................................................240 x 4 = 960 lei

                                     100 l ulei......................................1560 - 960 = 600 lei

                                       1 l ulei............................................600 : 100 = 6 lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari