👤

O carte costă 200 de lei. În luna martie se ieftineşte cu 40% iar în luna mai iarăşi se ieftineşte cu 40%.
a) Aflaţi prețul cărții în luna mai.
b) Cu cât la sută ar fi trebuit să se ieftinească cartea în luna mai astfel încât preţul să fie egal cu 96 de lei?

Repede va rog, dau coroana ​


O Carte Costă 200 De Lei În Luna Martie Se Ieftineşte Cu 40 Iar În Luna Mai Iarăşi Se Ieftineşte Cu 40 A Aflaţi Prețul Cărții În Luna Mai B Cu Cât La Sută Ar Fi class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

...

200×40÷100=

8000÷100=80 (martie)

200-80=120 lei

120×40÷100=

4800÷100=48(mai)

120-48=72 lei

96-48=48 lei