👤

Determinati energia potentiala gravitationala a unui corp cu masa de 3 kg care cade de la inaltimea de 30 cm. Se da g=10 N/kg

Răspuns :

Formula energiei potentiale este: Ep = m × g × h

m = 3 kg

h = 0.3 m

g = 10 N/kg

-----------------------------------

Ep = ?

Ep = m × g × h

Ep = 3 × 10 × 0.3

Ep = 30 × 0.3

Ep = 9 J (joule)

Sper ca te-am ajutat!

Răspuns: Ep = 9 J

Explicație:

energia potentiala gravitationala este

Ep = mgh  [ Lucrul mecanic pe verticala !!! , F = G = mg si d = h ]

        m = 3 kg

        g = 10 N/kg

        h = 30 cm = 0,3 m

Ep = 3 kg x 10 N/kg x 0,3 m = 9 Nm = 9 J