Răspuns :
Răspuns:
0g (zero grame)
Explicație:
6 moli de argint reprezintă o cantitate... de argint - care este un metal, diferit de fier. Așadar, în 6 moli de argint se găsește numai argint (648g; vezi mai jos) și niciun gram de fier.
Probabil voiai să întrebi "Câte grame de argint se găsesc în 6 moli de argint?" sau "Câte grame de fier se găsesc în 6 moli de fier?"
Pentru prima variantă:
n(Ag) = 6 mol
A(Ag) = 108 g/mol → 1 mol Ag = 108g Ag
m(Ag) = n(Ag) × A(Ag) = 6 mol × 108 g/mol = 648g Ag
Iar pentru a doua variantă:
n(Fe) = 6 mol
A(Fe) = 56 g/mol → 1 mol Fe = 56g Fe
m(Fe) = n(Fe) × A(Fe) = 6 mol × 56 g/mol = 336g Fe
-Mihai
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!