👤

320g suflat de cupru de puritate 80% se adaugă peste hidroxil de sodiu. Ce cantitate de hidroxil de cupru rezultă?
Acu=64
As=32
Ao=16
A Na=23
Ah=1
Repede va rog


Răspuns :

Răspuns:

100g CuSO4...........80g CuSO4 pur

320gCuSO4..............xgCuSO4 pur

x=320x80/100=256g CuSO4 pur

MCuSO4=64+32+4x16=160g/mol

MCu(OH)2=64+2x16+2x1=98g/mol

160g...............................98g

CuSO4 + 2 NaOH → Cu(OH)2 + Na2SO4

256g...............................yg

y=256x98/160=calculeaza

Explicație: