👤

Ce cantitate de trinitrat de glicerina se obtine din 9,2 kg glicerina si ce cantitate de acid azotic se utilizeaza in reactia de nitrare?

Răspuns :

Răspuns:

92,09 kg 3 × 63,01 227,08 kg

C3H8O3 + 3HNO2 -> C3H5N3O9

9,2 kg x kg y kg

M(C3H8O3)=92,09 kg/kmol

M(HNO3)=63,01 kg/kmol

M(C3H5N3O9)=227,08 kg/kmol

x=(9,2 × 3 × 63,01)/92,09

x= 18,84 kg

y=(9,2 × 227,08)/92,09

y=22,68 kg

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari