👤

Calculați volumul de clorură de hidrogen care poate fi obținut la interacțiunea 28,4 de clor cu hidrogenul.

Răspuns :

Răspuns:

M,Cl2=71g/mol

-calculez moli Cl2

niu=m/M=28,4/71mol=0,4mol Cl2

-deduc moli HCl din ecuatia chimica

1mol....................2mol

Cl2 + H2---> 2HCl

0,4mol.................x

x=niu= 0,8molHCl

-calculez volumul

V=niuxVm= 0,8x22,4 L=17,92L HCl

Explicație: