👤

de la o cofetărie Maia a cumpărat două înghețate și patru prăjituri plătind 26 RON în altă zi la același prețuri a cumpărat două înghețate și șase prăjituri de același fel cu primele plătind 34 RON Câți lei costă înghețata dar prăjitură.
Prin metoda comparației vă rog dau coroană iar cei care nu răspund și nu știu le voi da raport la raspuns ​


Răspuns :

Răspuns:

2 înghețate......4 prăjituri......26 lei

2 înghețate......6 prăjituri......34 lei

_____________________________

/ 2 prăjituri......8 lei

8 : 2 = 4 lei o prăjitură

înlocuim în prima relație

2 înghețate........4lei × 4 prăjituri.........26 lei

2 înghețate = 26 - 4×4

2 înghețate = 26 - 16 = 10 lei

10 : 2 = 5 lei o înghețată