👤

un obiect costa 200 lei, cat va costa după scumpirea de 12% urmata dr o noua scumpire de 20%. DAU COROANA



Răspuns :

Răspuns:

100%.......200 lei

112%.............x

-------------------------

x=112×200:100=224 lei dupa prima scumpire

100%.................224 lei

120%........................x

---------------------------------

x=120×224:100=268,8 lei dupa a2a scumpire

Prețul după prima scumpire

[tex] \bf 200 + 12\% \cdot200 = 200 + \dfrac{12}{1\not00} \cdot2 \not00 = [/tex]

[tex]\bf 200 + 12 \cdot2 = 200 + 24 = \blue{ \underline{224 \: lei}}[/tex]

Prețul după a doua scumpire

[tex] \bf 224 + 20\% \cdot224 = 224 + \dfrac{20^{(20} }{100} \cdot224 =[/tex]

[tex]\bf 224 + \dfrac{1}{5} \cdot 224 =[/tex]

[tex]\bf 224 +44,8 = \red{ \underline{268,8 \: lei \: pretul \: dupa \: a \:II \: scumpire}}[/tex]