va rog rapid faceți asta

Răspuns:
Explicație:
Ao= 18
180g O
este un izotop al oxigenului O: Z=8 A=18 ----> 8p,8e, 10n
n= m : M
n= 180g : 18g/moli de atomi = 10 moli de atomi O
1mol de atomi O -------6,022.10²³ atomi O
10 moli --------------------------x
x= 10 . 6,022.10²³ = 60, 22.10²³ atomi de O