👤

Ce constanta elastica are un resort dacă acesta se alungeste cu 12 cm sub acțiunea unei forte de 30N?


Răspuns :

Răspuns:

Δl=12cm=0,12m

Fe=30N

k=?

Fe=k*Δl => k=Fe/Δl = 30/0,12 = 250 N/m

Explicație:

Bafta! :)