👤

cate molecule și câți atomi conține cinci moli de H2O URGENT!!!!​

Răspuns :

1 mol H2O ..... 6,022 × 10²³ molecule

5 moli H2O ..... x molecule

x = 5 × 6,022 × 10²³ = 30,11 × 10²³ molecule

2 × 30,11 × 10²³ ( hidrogen) + 30,11 × 10²³ ( oxigen) = 3 × 30,11 × 10²³ = 90,33 × 10²³ atomi