👤

Ce cantitate de sodiu reacționează cu 70g Cl2?
ANa=23
ACl=35,5​


Răspuns :

Răspuns:

MNa=23g/mol

MCl2=2x35,5=71g/mol

2x23g.....71g

2Na    +   Cl2    →   2NaCl

xg............70g

x=70x2x23/71=calculeaza

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari