Răspuns:
MFe=56g/mol
MHCl=1+35,5=36,5g/mol
n=m/M
m=nxM=10x36,5=365g HCl
56g...... 2x36,5g
Fe + 2HCl → FeCl2 + H2↑
xg.........365g
x=56x365/2x36,5=calculeaza
calculam in moli
1mol......2moli
Fe + 2HCl → FeCl2 + H2↑
ymoli.....10moli
y=10x1/2=calculeaza
Explicație: