👤

2 Maria, Andrei şi Alex au cumpărat de la magazine câteva alimente. Maria a plătit
45 de lei pentru o sticlă de suc, un kg de făină şi llitru de ulei. Andrei a plătit 50 de lei
pentru 2 sticle de suc şi 2 kg de făină. Alex a plătit 30 lei pentruun kg de făină şi llitru
a
de ulei. Cât a costat fiecare produs cumpărat ştiind că sunt identice?


Răspuns :

Raspuns:

1sticla=15lei

1kg faina=10

1l ulei=20 lei

Explicatie

in cazul cu Alex avem aceleasi produse ca si in cazul cu Maria cu exceptia sticlei, deducem ca daca scadem din totalul Mariei pe cel al Alexului capatam sticla

2.in cazul cu Andrei noi deja stim

cit costa o sticla iar acolo sunt 2, doar imultim 15cu 2=30 apoi aceste 30 scadem din totalul lui 50-30=20

insa el are 2 kg, doar impartim la 2 si capatam 10

3in ultimul caz doar scadem totalul la pretul fainei 30-10=20lei

SPER CA TEAM AJUTAT SUCCES

Vezi imaginea NIKY28