👤

Care este înălțimea unui bloc de otel , care are masa de 2,34 kg, densitatea ore la ului fiind de 7800kg/m^3 , iar suprafața bazei de 0,0003 m^2?

VA ROG MULT REPEDE ! Dau coroana !!


Răspuns :

Răspuns: înălțimea h = 1 metru

Explicație:

Volumul blocului de otel = aria bazei x inaltimea = S x h

h = V : S

Volumul il aflam stiind densitatea si masa

densitatea = masa : Volum

 Volum = masa : densitate

  V = 2,34 kg : 7800 kg /m³ = 0,0003 m³

am aflat volumul, ne intoarcem la  h = V : S

h = 0,0003 m³ : 0,0003 m² = 1 m

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari