Răspuns :
Răspuns:
78,3 g/mol
Explicație:
V = 600 cm³ = 0,6L
m = 1,3g
t = 87°C = 87 + 273 = 360K
p = 624 mmHg
M = ?
760 mmHg.....1 atm
624 mmHg.....x atm
x = 624 / 760 = 0,821 atm
pV = nRT
R = 0,082 (L × atm) / (mol × K)
n = pV / RT = 0,821 atm × 0,6L / (0,082 (L × atm) / (mol × K) × 360K) = 0,0166 mol substanță (se simplifică L, atm și K)
n = m / M
M = m / n = 1,3g / 0,0166 mol ≈ 78,3 g/mol
-Mihai
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!