👤

Să se calculeze Cât costă 1 kg de mere și cât costă unul de struguri știind că 30 de kg de mere și 20 de kg de struguri costă împreună 230 RON iar 20 de kg de mere și 40 de kg de struguri costă împreună 340 RON


Vă rog ajutați-mă ​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

...

30 kg de mere.........20 kg de struguri........230 lei X2

20kg de mere..........40 kg de struguri......340 lei

60 kg de mere.........40 kg de struguri......460 lei

20 kg de mere.........40kg de struguri......340 lei

460 lei-340 lei =120 lei

120÷40=3 lei(1 kg mere)

20kg + 3 lei 40kg struguri = 340 lei

40kg struguri = 340lei-60 lei =280 lei

280÷40=7 lei (1 kg struguri)