Răspuns:
Masurile unghiurilor sunt de la 1° la 180°. Deci sunt 180 de posibilitati.
Unghiurile ascutite sunt de la 1° la 89°. Deci sunt 89 de posibilitati.
Unghiul drept este unul singur, cel de 90°.
Unghiurile obtuze sunt de la 91° la 180° Deci sunt 90 de posibilitati.
Probabilitatea in cazul unghiurilor obtuze este:
P=90/180=1/2
Probabilitatea in cazul unghiului drept este mult mai mica:
P=1/180
Iar in cazul unghiului ascutit:
P=89/180.
Explicație pas cu pas: