👤

Un produss osta 300 lei,cat costa acelasi produs dupa o reducere se 30%
Doresc o explicatie foarte clara​


Răspuns :

................ ........

.............

Vezi imaginea ANDREI2007200749

Răspuns:

raspuns = 90 lei

Explicație pas cu pas:

30%=30'dintr-o suta'

30%=30/300 = 30 : 100

30%×300=

30/300×300=

(30:300)×300=

30×300:100=

9000:100=90

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari