Salut! ( 。◕‿◕。 )
2 kg mere ........... 5 kg pere ........... 26 lei \×3
6 kg mere ........... 7 kg pere ........... 46 lei
6 kg mere ........... 15 kg pere ........ 78 lei
6 kg mere .......... 7 kg pere .......... 46 lei
/ kg mere ............ 8 kg pere ......... 32 lei
32 : 8 = 4 lei → costă un kilogram de pere
4 × 5 = 20 lei → costă 5 kilograme de pere
26 - 20 = 6 lei → costă 2 kilograme de mere
6 : 2 = 3 lei → costă un kilogram de mere
_________________________________
【✿】Răspuns final :
• un kilogram de pere costă 4 lei
• un kilogram de mere costă 3 lei