Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg portocale ...................................6 kg mere.....................34 lei
2 kg portocale ...................................3 kg mere ....................25 lei
-
6-3 = 3 kg mere
34-25= 9 lei ( costa 3 kg de mere)
9:3=3 lei (costa un kg de mere)
-
3x3=9 lei ( 3 kg de mere)
25-9= 14 lei (costa 2 kg de portocale)
14: 2= 7 lei (costa un kg de portocale )