👤

Un cablu flexibil, omogen, de lungime L = 75 cm este ținut pe o masă netedă, astfel încât jumătate atârnă pe verticala, iar cealaltă jumătate de află pe o masă orizontală. Masa se sprijină pe podea și are înălțimea H = 75 cm, masa cablului este m = 500 g, iar între cablu și masă frecarea este neglijabilă. Accelerația gravitațională se consideră g = 10 N/kg.
a) Calculează energia potențială gravitațională a fiecărei porțiuni din cablu la momentul inițial (vezi imaginea de mai sus) și energia potențială gravitațională a întregului cablu la acest moment.
b) Cablul ținut în poziția din figura de mai sus este lăsat liber. Acesta va aluneca ușor, iar la un anume moment se va desprinde de suprafața orizontală a mesei și se va afla în poziție verticală. Determină energia potențială gravitațională a cablului în această situație.


Măcar unul dintre aceste punct, vă rog!
Aveți timp până marți, 15.02.2022
Dau coroană dacă răspunsul tău este bun!


P.S. Nu răspunde dacă nu știi!!
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️​


Răspuns :

vezi poza
imi cer scuze daca e neclar

Vezi imaginea MATAETACTU
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari