Răspuns:
Aplici formula conservarii Energiei
In A ai numai energie potentiala
EpA=mgh=3*10*5=150j
In B ai si energie cinetica EcB si energie potentiala EpB
EpB=mgh`=3*10*2=60J
EpA=Ec+EpB=>
EcA=150-60=90J
Explicație: