👤

un corp cu masa 80kg este coborât pe un plan inclinat cu ajutorul unei frânghii,mișcarea fiind uniforma. Planul are lungimea de 16m și înălțimea de 8cm, coeficientul de frecare dintre corp și plan fiind =0,2. sa se afle tensiunea in frânghie​

Răspuns :

Explicație:

Asupra corpului trebuie sa actioneze F=GT=Gsina=mg.h/l=80×60/240=20N